|

Jak pachnie deszcz?

Ten charakterystyczny zapach deszczu nosi nazwę petrichoru (od „petra” – kamień i „ichor” – krew płynąca w żyłach bogów) i jest tak naprawdę zapachem związków chemicznych – gazów i cząsteczek – uwalnianych z przejmowanej wilgocią suchej do tej pory gleby.

Podczas deszczu bakterie obecne w glebie, zwane streptomyces, wytwarzają związek chemiczny zwany geosminą. Gdy krople deszczu spadną na ziemię, molekuły geosminy są uwalniane i przenikają do powietrza, roznosząc dobrze znany nam zapach.
Sylwoterapia to przebywanie wśród drzew. Terapia zachęca ludzi do jak najczęstszego przebywania w lasach w celu poprawy samopoczucia i zdrowia. Drzewa to cudowna odmiana, zwłaszcza dla mieszkańców zatłoczonych i zanieczyszczonych miast.
Według badań istotny jest sam pobyt w lesie, który oferuje zróżnicowane działanie wielu gatunków na nasz organizm. W skrócie, bory iglaste działają tonizująco i wyciszająco, lasy liściaste energetyzująco. Według autora opracowania Drzewoterapia – jak wykorzystać kontakt z drzewami dla zdrowia fizycznego i psychicznego (Frątczak J. 2000), oddziaływanie niektórych gatunków drzew jest następujące:
Jesion – uspokaja, pomaga zwalczyć stres;
Lipa – wycisza, przywraca równowagę;
Modrzew – dodaje energii i sił, wzmacnia wytrwałość;
Sosna – przeciwdziała depresji, przywraca równowagę, likwiduje zmęczenie i poczucie zniechęcenia;
Świerk – nastraja optymistycznie.
A więc do dzieła, jak radził Jan Kaczmarek z Kabaretu Elita
Do serca przytul psa
Weź na kolana kota
Weź lupę popatrz – pchła!
Daj spokój, pchła to też istota
Za oknem zasadź bluszcz
Niech się gadzina wije
A kiedy ciemno już i wszyscy śpią
I matka śpi, ojciec śpi, babcia śpi, córka śpi, żona śpi
Zapylaj georginie

https://www.youtube.com/watch?v=bVR5nTDCj0o

Podobne wpisy