|

Jak się miewają nasze potrzeby?

Jak rozpoznać, czy nasze potrzeby są zaspokojone?

Potrzeby zaspokojone, oprócz możliwości funkcjonowania dają poczucie szczęścia i spełnienia. W przypadku potrzeb fizjologicznych rozpoznanie wydaje się proste, jeżeli nie czujemy głodu, jesteśmy wypoczęci, dbamy o aktywność fizyczną, w trakcie której z potem tracimy toksyny, a nasze życie seksualne jest udane, możemy założyć, że nasze potrzeby fizjologiczne są zaspokojone. Z innymi sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zarówno niezaspokojone, jak i zaspokojone potrzeby wywołują emocje, które są sygnałem do działania. Odczucia w przypadku potrzeb zaspokojonych są pozytywne, oczekiwane i chcielibyśmy doświadczać ich jak najdłużej. Natomiast w przypadku niezaspokojonych potrzeb odczucia są negatywne, takie, których chcemy unikać.

Poniżej lista emocji, które pojawiają się w przypadku zaspokojonych i niezaspokojonych potrzeb.

Zaspokojone potrzeby powodują, że jesteś pełen energii, uskrzydlony, ożywiony, wypoczęty, zrelaksowany, wyciszony, zaciekawiony, dumny, spełniony, spokojny, kochany, czuły, przyjazny, pełen nadziei, otwarty, wdzięczny, poruszony, wzruszony, silny.
Niezaspokojone potrzeby powodują, że czujesz się apatyczny, bez energii, poirytowany, zawstydzony, speszony, zalękniony, zmęczony, wyczerpany, znudzony, rozczarowany, nerwowy, zmartwiony, spięty, osamotniony, nieszczęśliwy, zły, pełen obaw, słaby.

Potrzeby więc poprzez odczucia motywują nas do działania i zmiany na lepsze.
Potrzeba -> Odczucie -> Działanie

Potrzeba, a pragnienie
Pragnieniem jest czymś, co chciałbym by się spełniło, ale tego nie potrzebuję. Potrzeba jest czymś, bez czego naprawdę nie mogę dobrze funkcjonować. Za każdym razem, kiedy czegoś chcesz zastanów się, czy tego potrzebujesz, czy pragniesz? Pragnienia same w sobie nie są niczym złym, są czymś naturalnym. Pragnienia są dobre, jeżeli nie zmienimy ich w potrzeby, gdyż chroni to nas przed rozczarowaniem, kiedy nie zostaną zrealizowane.

Na podstawie „Potrzeby to podstawa” Agnieszki Skowrońskiej

Podobne wpisy