Synestezja sekwencji przestrzennych

Osoby z synestezją sekwencji przestrzennych (SSS) mają tendencję do postrzegania sekwencji numerycznych jako punktów w przestrzeni. Na przykład numer 1 może być dalej, a numer 2 może być bliżej. Widzą także miesiące lub daty w przestrzeni wokół siebie. Niektórzy ludzie widzą czas nad i wokół siebie jak zegar.

Jestem kobietą i mam synestezję sekwencji przestrzennych. Jest to forma synestezji, w której sekwencje takie jak miesiące, dni tygodnia, lata w dekadzie czy nawet litery alfabetu zajmują przestrzenne umiejscowienie w umyśle. Trochę trudno jest wyjaśnić, w jaki sposób osobiście widzę te sekwencje w mojej głowie. Na przykład, widzę dni tygodnia w czymś w rodzaju przenośnika taśmowego. Miesiące w roku widzę w swego rodzaju sześcianie, przechodzące między porami roku i latami. Chociaż może się to wydawać dziwne, tak naprawdę nie ma to wpływu na moje codzienne życie. Jeśli już, to ułatwia liczenie i myślenie o określonych ramach czasowych. Nie wiedziałam nawet, że to mam, dopóki nie opowiedziałam o tym mojej rodzinie, kiedy miałam 17 lat. Dopiero gdy powiedzieli mi, że trudno im się do tego odnieść, zdałam sobie sprawę, że nie wszyscy myślą w ten sam sposób.

Uważam, że różne formy synestezji są częstsze niż nam się wydaje. Jednak wiele osób z synestezją może nie zdawać sobie sprawy, że ją ma, ponieważ nie stwarza to żadnych problemów dla ludzi w ich codziennym życiu. W umyśle jest tak wiele drobnych dziwactw i niuansów. Dla mnie fascynujące było odkrycie tego i pomogło mi zrozumieć, dlaczego wyobrażam sobie i myślę w taki sposób, w jaki to robię.

Podobne wpisy