Receptura na zakochanie
Może się Wam przyda przepis na zakochanie czyli chemiczny koktajl neuroprzekaźników?
Składniki koktajlu:
1. Fenyloetyloaminy
Są to substancje w budowie przypominające amfetaminę, w związku z czym mają potencjał uzależniający. U zakochanych poziom fenyloetyloamin jest 14 krotnie wyższy niż u niezakochanych. To dzięki nim masz „motyle w brzuchu”, powodują euforię, wzrost pewności siebie, ale jednocześnie spadek koncentracji i apetytu oraz bezsenność. Pod ich wpływem zakochany traci krytycyzm, dzięki czemu obiekt zakochania wydaje się najmądrzejszy, najprzystojniejszy i naj… Patrzy się wówczas na partnera przez różowe okulary.
2. Adrenalina
U zakochanych w centralnym układzie nerwowym dochodzi do wyrzutu noradrenaliny, a na obwodzie adrenaliny odpowiedzialnej za somatyczne reakcje na widok ukochanego: szybsze bicie serca, drżenie nóg, czerwienienie się na widok ukochanej osoby.
3. Dopamina i noradrenalina
Mieszanka dopaminy i noradrenaliny odpowiedzialna jest za to, że człowiek tęskni, czuje euforię na myśl o ukochanej (ukochanym), a nawet może powodować bezsenność. Badania naukowe pokazują, że gdy ktoś zobaczy zdjęcie ukochanej osoby, części mózgu związane z wydzielaniem dopaminy i noradrenaliny są wysoce pobudzone.
4. Kortyzol
Dodajemy kortyzol i nasze emocje wahają się się między stanem euforii – zadzwonił(a), a lękiem, czy zadzwoni.
Jeżeli chcemy, żeby zakochanie przekształciło się w trwały związek dodajemy:
5. Oksytocynę, dzięki której tworzy się trwała więź oraz wazopresynę zwaną hormonem monogamii i przywiązania.
6. Dodanie hormonów płciowych: testosteronu i estradiolu gwarantuje pożądanie w związku.
Wszystkie składniki wstrząsamy, żeby dobrze się wymieszały i przechowujemy w temperaturze 36,6 st. Koktajl najlepiej smakuje przy świetle świec i aromacie ulubionego zapachu. Termin ważności do 4 lat. Po tym czasie uczucie wygasa lub tworzy się coś stabilnego np. miłość.
Na podstawie książki
Nie tylko mózg. „Opowieść psychiatry o ludzkim umyśle”. Dominika Dudek i Maria Mazurek