Body positive

Lato w pełni, wakacje, urlopy, na plaży setki osób w kostiumach kąpielowych. Wyglądają różnie, ich ciała nie zawsze są doskonałe, ale zawsze mają takie samo prawo do szacunku.

Ciałopozytywność (body positive) to ruch powstały  w 1996 r. z inicjatywy cierpiącej na zaburzenia odżywiania, pisarki i producentki Connie Sobczak oraz psychoterapeutki Elizabeth Scott, ma być odpowiedzią na wszechobecny w mediach, reklamach, obraz idealnie wyglądającego ciała. Promowany jest nierealistyczny wyretuszowany wygląd, niewiele mający wspólnego z rzeczywistością.
Ruch body positive ma na celu walkę o równość i szacunek dla wszystkich, niezależnie od wyglądu. Celem działań aktywistów jest zwrócenie uwagi na dyskryminowanie osób inaczej wyglądających i nie chodzi tylko o rozmiar, ale o kolor skóry czy też niepełnosprawność. Podejmowane przez aktywistów działania mają na celu zmianę nastawienia do własnego wyglądu, samoakceptację (nie mylić z samozachwytem), tolerancję dla różnorodności.
Pozytywny obraz swojego ciała można budować poprzez zmianę przekonań na swój temat, a nie przez zmianę wyglądu. Trzeba pamiętać, że body positive to próba akceptacji własnego ciała – jego zalet i wad, ograniczeń i możliwości, a nie ślepa fascynacja i samouwielbienie.

Podobne wpisy