Bigoreksja
Bigoreksja nazywana także mięśniową dysmorfią,czy też kompleksem Adonisa jest aktualnym problemem, szczególnie ze względu na popularyzację kulturystyki, nadmierne zainteresowanie wyglądem wiążące się z włączeniem specjalnych ograniczeń dietetycznych, uprawianie sportu, głównie prowadzącego do wzrostu masy mięśniowej, i wprowadzenia suplementów diety, jak również leków ułatwiających pracę nad sylwetką.
Problem ten jest ważny, ponieważ zaburzenia odżywiania się wśród mężczyzn, a ich najczęściej dotyczy bigoreksja, są zjawiskiem pomijanym zarówno przez społeczeństwo, jak i samych lekarzy. Szacuje się, iż problem ten dotyczy około 10% kulturystów.
Obsesja na punkcie muskulatury w pewnym stopniu została wykreowana przez media. Z kompleksem Adonisa najczęściej borykają się mężczyźni, którzy chcą sprostać społecznym standardom doskonałego fizycznie ciała jednak jego zaburzony obraz nie pozwala na zaprzestanie treningów i uzyskanie satysfakcji z wyglądu.
Kryteria rozpoznania według H. Pope zawierają:
- zaabsorbowanie uporczywą myślą, że ciało nie jest wystarczająco umięśnione; spędzanie wielu godzin w siłowni i stosowanie wymagających diet;
- nadmierne zaabsorbowanie budową własnego ciała, prowadzące do pogorszenia funkcjonowania na innych polach życia rodzinnego, społecznego i zawodowego:
- częsta ocena wizualna własnych mięśni w lustrze, sprawdzanie obwodów mięśni wszystkich partii ciała, porównywanie ich z wymiarami mistrzów kulturystyki,
- podporządkowywanie rozkładu zajęć treningom i rezygnacja z zajęć mogących skrócić trening,
- kontynuowanie treningów i diety nawet w sytuacji gdy pogarszają one samopoczucie, bądź stanowią zagrożenie dla zdrowia,
- unikanie sytuacji mogących prowadzić do pokazania własnego ciała (basen, plaża) – niezależnie jak silnie jest już ono umięśnione, wygląd pozostaje wciąż niesatysfakcjonujący.
Leczenie obejmuje psychoterapię, a w razie współistnienia zaburzeń depresyjnych – również leczenie farmakologiczne.